14 kwietnia 2017

Sa­mobójstwo - des­pe­rac­ja spro­wadzająca się do os­ta­teczne­go końca.Samobójstwo. W dzisiejszych czasach problem znany na dużą skale. W mediach wiele się słyszy o popełnieniu samobójstwa szczególnie u młodych osób. Ale co tak naprawdę do niego doprowadza? Czy można pomóc jakoś osobie, która jest tak bardzo zniszczona psychicznie, że jest w stanie posunąć się do tak desperackiego kroku?


Osoby, które pragną odebrać sobie życie są z reguły bardzo wrażliwe, skryte i cierpiące. Jeśli widzisz w swoim otoczeniu osobę, która ma widoczne rany po samookaleczeniu to zareaguj, nie przechodź obojętnie! Ta osoba potrzebuje pomocy, bo kto wie może dziś, jutro, za tydzień nie wytrzyma i się zabije? Podcinanie żył to jest znak- wołanie o pomoc. Nie lekceważmy tego sygnału. Czasem rozmowa, pomoc, zrozumienie potrafi czynić cuda. Najgorsze co możemy zrobić widząc osobę cierpiącą to być obojętnym i zlekceważyć ją, nie pomóc jej, albo co gorsze wyśmiać. 

Tak naprawdę nie wiemy co siedzi w głowie takiej osoby, ale chociaż postarajmy się ją rozumieć. Wiele ludzi twierdzi, że samobójstwo to tak naprawdę ucieczka od problemu i przejaw tchórzostwa. Ja tak nie uważam, ja uważam, że to oznaka niemocy. Osoba, która cierpiała przez miesiące, lata nie może sobie już radzić, jej psychika jest totalnie zniszczona i potrzeba czasu by ją odbudować.


Problem samobójstwa coraz częściej dotyczy młodzieży w wieku szkolnym, dlaczego? Nie ciężko się domyślić, że prawdopodobnie chodzi tutaj o brak akceptacji ze strony rówieśników. 
Brak przyjaciół, znajomych, ciągłe wyzwiska i obelgi z czasem każdego mogą doprowadzić do szału. Osobę młodą i wrażliwą jeszcze łatwiej. Dlatego zastanówmy się też co i do kogo mówimy, bo każdy zasługuję na akceptację i szacunek. Nie chodzi mi o to, że mamy każdego lubić, bo tak się nie da, a raczej o to, by nie obrażać. Nie ingerujmy w czyjś wygląd, zachowanie, bo naprawdę możemy mocno ranić.

I tym akcentem pragnę zakończyć mój wywód na temat samobójstwa czy okaleczania. 
Dajcie koniecznie znać, co wy sądzicie na ten temat.UDOSTĘPNIJ TEN POST

13 komentarzy :

 1. Jak na pierwszy post dość smutny temat, ale niestety czasem i takie trzeba poruszyć. Ja uważam, że nie należy samemu bawić się w psychologa jak to robi wiele osób i próbować wyleczyć taką osobę, co nie oznacza, że należy przechodzić obok niej obojętnie. Naszym obowiązkiem jest powiadomić jej rodzinę, albo próbować chociaż zaprowadzić do specjalisty.
  Wygląd ładny, ale masz jeszcze bałagan w gadżetach, np. tytuł popularne posty i social media. Na dole to też w ogóle harmider. :D Napraw to i będzie super.
  Życzę powodzenia w blogowaniu. Pozdrawiam Natalia z bloga Pisane z zamkniętymi oczami

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety wiem jak to jest z samobójcami jak i niedoszłymi. Mój kuzyn popełnił samobójstwo, a moja dziewczyna miała myśli samobójcze. Przykre, lecz prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie posty to ja lubię czytać, przynajmniej o takie tematyce, jest przynajmniej o czym podyskutować. Samobójstwo obecnie łączone jest z wieloma rzeczami. Popełniają je zazwyczaj osoby jak to stwierdziłaś emocjonalne, poniżane itd. Coś w tym jest, bo nie każdy potrafi radzić sobie z własnymi problemami. Życie jest ciężkie, nie ma co zaprzeczać. Szkoda tylko, że my wszyscy na to pozwalamy. Że nie reagujemy w porę. Gdyby ludzie choć trochę mieli oleju w głowie, to by szanowali wszystkich ze względu na stan i inne tego typu pierdoły. Najsmutniejsze jednak jest to, że osoby które popełniły samobójstwo zsyłają siebie na wieczną tułaczkę po piekle (przykre). Fajnie, że znowu zaczynasz pisać... Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie będę tutaj się rozwodzić o mojej postawie na ten temat, ale bardzo dobrze go ujęłaś. Jest to po prostu ciężkie tak samo jak wszystkie inne problemy psychiczne. Koniecznie kontynuuj wpisy o ciężkich tematach, bo bardzo mądrze i dobrze o nich piszesz :)
  MÓJ KANAŁ NA YT
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 5. Mało jest tak mocnych i prawdziwych postów. Kontunuuj takie posty bo społeczeństwo też potrzebue rozmawiać o tematach tabu

  OdpowiedzUsuń
 6. Smutny temat jak na pierwszy post. Nie zmienia to faktu, że twoja mądrość pisania jest fascynująca :) Oby tak dalej ;*

  Zapraszam!
  http://gabrielle-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. To poważny problem i warto o tym mówić i pomagać/wspierać osoby w ciężkich sytuacjach

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo smutny temat ale bardzo współczesny w tych czasach niestety większość samobójstw jest spowodowana tak jak napisałaś brakiem akceptacji, ludzie wtedy czują się bezwartościowi i dlatego do tego dochodzi

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 9. W dzisiejszych czasach luzie sa podatni na depresje, mysli samobojcze i proby skrócenia swojego zycia. Obarczeni problemami bezsilni ....

  OdpowiedzUsuń
 10. Po przeczytaniu tematu postu pomyślałam o błękitnym wielorybie. Warto poruszać tematy tego typu. Zwłaszcza po tej aplikacji.
  Odwdzięczam się za szczery komentarz.
  Pozdrawiam,annnathalie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Samobójstwo dotyka coraz młodszych osób, trafne spostrzeżenie - w wieku szkolnym.
  Na pewno duże znaczenie ma towarzystwo w jakim dana osoba się obraca.
  Dobrze, że poruszyłaś taki temat, czekam na kolejne notki :)
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. też wypowiadałam się w tym temacie na moim blogu ;/

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Samobójstwo jest czymś okropnym , osoba je planująca nie myśli o tym że zostawia swoją rodzinę, przyjaciół swoje życie ... dla mnie taka osoba jest po prostu skończona. Czas4em jednak sądzi że to jest jedyny pomysł na rozwiązanie jej problemów. Podziwiam cię za poruszenie tak ciężkiego tematu, czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.