7 maja 2017

Asertywność. Z czym to się je?

Asertywność
 – w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.Wiele ludzi w szczególności w młodym wieku unika asertywności, ponieważ uważają, że jest im ona zbędna. Unikają jej szczególnie jeśli chodzi o alkohol, papierosy, narkotyki. "Jedno małe piwko i papieros ze znajomymi mi nie zaszkodzi", "jak raz wezmę narkotyki to się nie uzależnię" - To są najczęstsze wymówki młodych ludzi. I często się mylą, bo tu grill ze znajomymi, potem ognisko czy impreza i przy każdej możliwej okazji używki, bo przecież bez nich zabawa się nie uda i będzie skazana na nudę. Spróbujesz raz, a potem możesz spróbować kolejny raz i kolejny, a to doprowadzi do nałogu. Uzależnisz się i nie będziesz wyobrażać sobie dnia bez używki. Nie będziesz już ich brać ze względu na dobrą zabawę, a dlatego, że bez nich nie będziesz umieć funkcjonować. I teraz zastanów się czy warto. Ja uważam, że nie warto niszczyć sobie zdrowia i życia.

Jeśli ktoś proponuje Ci używki to odmów. Nie patrz na to co powiedzą znajomi. Wyśmieją Cię i co z tego? Z czasem zrozumieją swój błąd i za kilka miesięcy będą Ci gratulować asertywnej postawy i tego, że nie zmarnowałeś sobie zdrowia i życia. Zachowaj trzeźwy umysł i odmawiaj temu, co może źle wpłynąć na Twoje życie i zdrowie. Ludzie z czasem zauważą Twoją asertywność i zrozumieją, że masz własne zdanie i zaczną się z nim liczyć  oraz szanować. W ten sposób znajdziesz prawdziwych przyjaciół, a nie tylko tych do alkoholu czy papierosów. Zastanów się nad swoim życiem i zachowaniem. Umiejętność odmówienia naprawdę jest potrzebna.UDOSTĘPNIJ TEN POST

6 komentarzy :

 1. Prawda jest taka, że każdy z nas powinien nauczyć się słowa "NIE". Odmawianie komuś, lub czemuś jest częścią naszego życia.
  Jestem ciekawa, czy gdyby jedzenie kału było "modne", to też każdy by jadł? ;)

  Asertywność = wyjątkowość.
  Tylko wyjątkowy człowiek potrafi odmawiać! ;)

  ŚLICZNE ZDJĘCIA!

  Kiedyś pisałam podobny post o tym jak mówić nie.
  Wpadnij jeśli będziesz miała ochotę:
  www.agatajankowska.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mądry i przemyślany wpis. Wiele osób nie tylko młodych, nie potrafi odmówić i głośno wyrazić swojego zdania bojąc się reakcji otoczenia. Myślą, że przez swoją asertywność stracą szacunek otoczenia, a bardzo często dzieje się odwrotnie, zyskują podziw i stają się dla innych wzorem do naśladowania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram cię w 100% a nawet i w 101% Szkoda tylko że większość ludzi,szczególnie w twoim wieku na potrafi myśleć tak jak ty. Problem w tym że ludzie boją się że jeśli odmówią zostaną odrzuceni przez towarzystwo,ciężko zebrać się na odwagę i pójść w innym kierunku niż stado...Jesteś wyjątkowo mądrym człowiekiem jak na swój wiek,szkoda że większości młodych ludzi tej mądrości brak... Pozdrawiam cię serdecznie i jak znajdziesz wolną chwilkę to zapraszam do siebie www.stanislawgorny.blog.onet.pl :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłbym zapomniał-śliczne fotki,naprawdę pięknie wyglądasz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ważny temat.
  Warto byc asertywnym i postępować dla swojego dobra i z rozumem.

  http://live-telepathically.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. eh niby jestem osoba asertywna, jednakze czasem zdarza mi sie, ze nie potrafie komus odmowic czegos :( a w glebi wiem, ze tego po prostu nie chce...

  buziaczki! http://justemsi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.